Oświetlenie w pokoju dziecka – co warto wiedzieć na jego temat?
Inspiracje
Często przyjmujemy oświetlenie w pokoju dziecka za coś oczywistego. Jest to tak powszechny element naszego domu, że rzadko zastanawiamy się nad wygodą, funkcją, bezpieczeństwem i rolą, jaką wnosi do każdej przestrzeni. Prawda jest taka, że właściwe dobrane światło może mieć duże znaczenie, szczególnie w pokoju Twojego dziecka. Niezależnie od tego, czy chcesz ochronić oczy noworodka, odstraszyć potwory w sypialni malucha, czy urozmaicić przestrzeń nastolatka, istnieje wiele pomysłów na oświetlenie pokoju dziecięcego.
Jaka barwa światła do pokoju dziecka?
Na początek warto zadać pytanie jaka barwa światła do pokoju dziecka będzie najlepsza? Odpowiedź zdecydowanie brzmi: ciepła. W sprzedaży dostępne są żarówki dające światło żółte, czyli ciepłe lub światło białe, czyli zimne. Uznaje się, że to pierwsze może sprzyjać ukojeniu i wyciszeniu, a także zapewnia większe poczucie komfortu dla oczu. Światło zimne natomiast, choć preferowane w wielu pomieszczeniach, jak np. kuchnia czy łazienka, w pokoju dziecięcym może nadać zbyt surowego, mało przytulnego klimatu.
W licznych poradnikach spotkać się można z informacją, że np. do nocnych lampek dziecięcych rekomendowane jest dobieranie żarówek dających światło z zakresu barwowego od 2200K do 2700K. Warto także pamiętać, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniach o intensywnym, zimnym świetle sprzyja przemęczeniu oczu i ich nadmiernemu podrażnieniu. Wydaje się ponadto, że białe światło w większym stopniu wpływa na spadek koncentracji i ogólne rozdrażnienie, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć jeśli chodzi o nasze pociechy.
Pokój małego dziecka – oświetlenie
Przejdźmy zatem to podstawowych informacji związanych z rozplanowywaniem oświetlenia w pokoju dziecka i zacznijmy od najmłodszych pociech, czyli niemowląt. Oczywiście kiedy nowy członek rodziny jest w drodze na świat, jedną z ostatnich rzeczy, o które prawdopodobnie będziesz się martwić jest właśnie oświetlenie w pokoju dziecięcym. I słusznie! Warto jednak zapamiętać najważniejsze informacje.
Po pierwsze – unikamy światła o silnym natężeniu. Może ono nadmiernie stymulować, a w pierwszych tygodniach i miesiącach życia wręcz drażnić niezwykle wrażliwe oczy niemowlęcia. Tutaj zdecydowanie sprawdzi się delikatne, stonowane i rozproszone światło. Halogeny w pokoju dziecka kilkumiesięcznego nie będą dobrym wyborem, podobnie jak wielożarówkowe lampy sufitowe, bez możliwości wpływu na natężenie światła, jakie emitują.
Kolejna kwestia to oświetlenie do spania. Wiele osób zastanawia się czy gasić światło niemowlakowi podczas snu i równie wiele rodziców czuje się lepiej, gdy choć niewielka lampka pozostaje zapalana w pokoju dziecka także w nocy. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą dedykowane maluchom lampy montowane na ścianie przy łóżeczku, które w całości ukryte są w oprawach, np. w kształcie zwierzątek, a które posiadają liczne dziurki, dzięki czemu światło ulega delikatnemu rozproszeniu. Oczywiście w tym przypadku wykorzystujemy zwykle żarówki o niewielkiej mocy. Lampka nad łóżeczkiem przyda się także podczas przebierania maluszka w nocy, czy w trakcie codziennych, wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź artykuł: Pokój małego odkrywcy, czyli słów kilka o motywach przewodnich w chłopięcej przestrzeni
Oświetlenie w pokoju młodzieżowy – jak zaplanować?
Oświetlenie w pokoju młodzieżowym może być już nieco bardziej intensywne. Należy pamiętać, że jedno źródło światła w pomieszczeniu nastolatka to zdecydowanie za mało. Poza lampą sufitową konieczna jest także lampka na biurku oraz przy łóżku. Poza tym kreatywne lampy to prosty sposób na zaakcentowanie i urozmaicenie każdego wystroju, dlatego też obecnie bardzo modne jest montowanie w pokojach młodzieżowych kolorowych lampek typu led. Nie są one być może wystarczające do nauki, za to np. stwarzają niesamowitą atmosferę w czasie wolnym, gdy dziecko gra na komputerze lub chce zapewnić wyjątkowy klimat podczas wspólnego oglądania meczu z kolegami.
Największą trudnością przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecka w wieku nastoletnim okazuje się zwykle wygląd samej lampy. Ich wybór na rynku jest ogromny, co niestety nie ułatwia zadania. Pamiętajmy jednak, że najlepiej trzymać się zasady, im prościej, tym lepiej. Jeśli ciężko zdecydować się nam na konkretną lampę, wybierzmy taką, która będzie współgrała z całościową aranżacją pomieszczenia. Gdy wybieramy kilka lamp jednocześnie, niech ich styl i wygląd będą spójne. Jeśli cenimy sobie praktyczne podejście, warto wziąć pod uwagę także aspekty związane z możliwością czyszczenia lampy. Niestety stanowią one ten element pokoju, na którym szczególnie chętnie osiada kurz, dlatego też dobrze aby budowa lampy umożliwiała jej szybkie ocieranie z kurzu.
Z drugiej strony, jeśli uznajemy indywidualność naszych dzieci, a one same mają nieco większe oczekiwania co do lamp w swoim pokoju, pozwólmy im zaszaleć! Lampa w kształcie piłki, helikoptera czy sterowana telefonem za pomocą bluetooth – dlaczego nie? Przestrzeń w pokoju nastolatka powinna być ciekawa i inspirująca, a lampy i oświetlenie są jednymi z tych elementów, które dają naprawdę ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o całościowy wygląd pomieszczenia.