Przewijak dla niemowlaka – jaki wybrać?
Inspiracje
Przewijak dla niemowląt jest jednym z niezbędnych elementów pokoju najmłodszego członka rodziny. O ile w pierwszych etapach życia malucha możemy obyć się bez dużej szafy, regałów czy skrzyń na zabawki, o tyle przewijak jest w zasadzie koniecznością, bo to właśnie na nim przeprowadza się większość codziennych czynności wokół niemowlęcia. Jeśli zastanawiasz się, jaki przewijak do pokoju twojego dziecka będzie najlepszy, zachęcamy do przeczytania naszego poradnika. Znajdziesz w nim garść cennych informacji.
Przewijak dla niemowląt – od pierwszych dni życia
Przydatność przewijaka w pokoju niemowlęcia jest niezaprzeczalna. Służy on nie tylko zmianie pieluszki, z czym powszechnie jest kojarzony. Przewijak dla niemowląt to także miejsce, gdzie najczęściej noworodek jest ubierany w ciuszki, a także przygotowywany, np. do kąpieli. Wraz z upływem czasu, wielu rodziców bardzo szybko przekonuje się, że to również doskonałe miejsce na, przeprowadzanie masażu czy pierwsze zabawy w „guganie”.
Poza tym układanie dziecka na przewijaku ma też inne zalety związane tym razem z rodzicem. O co chodzi? Przede wszystkim o zdrowie kręgosłupa. Choć niewielkich rozmiarów człowiek nie ma początkowo dużej wagi, regularnie noszenie, wkładanie i wyjmowanie z łóżeczka mogą stanowić niemałe obciążenie dla pleców opiekuna. Wykonywanie czynności wokół malucha, który ułożony jest na odpowiedniej wysokości, znacznie ułatwia sprawa, nie wymaga nachylania czy przybierania nienaturalnej pozycji. W tej kwestii przewijak jest wręcz niezastąpiony.
Przewijak dla niemowląt twardy czy miękki?
Istnieją różne rodzaje przewijaków dla niemowląt. Jeden z podziałów to ten na twarde i miękkie. Na czym polega różnica? Otóż przewijak dla niemowląt twardy wzmocniony jest od spodu deską, np. drewnianą płytą, dzięki czemu jest całkowicie sztywny i odporny na odkształcenia. To pozwala na umiejscowienie go, np. na ramach łóżeczka. Z kolei miękki przewijak układany musi być na twardych elementach np. na komodzie. Jego zaletą jest to, że jest znacznie lżejszy i może być z łatwością przenoszony. Bez najmniejszego problemu zabierzemy go w podróż lub w odwiedziny u znajomych czy rodziny.
Oczywiście zarówno miękki i twardy przewijak mają też pewne wady. Największą niedogodnością związaną z użytkowaniem przewijaka nakładanego na łóżeczko jest fakt, że każdorazowo trzeba do zdejmować, aby móc swobodnie układać malucha do spania. Natomiast w przypadku miękkiego przewijaka, musimy zawsze dysponować odpowiednią dużą, stabilną powierzchnią. W praktyce wymagana jest więc np. komoda.
Przewijak na łóżeczko czy wolnostojący?
W sprzedaży dostępne są także przewijaki wolnostojące, umiejscowione na stabilnych nóżkach, wykonane z drewna. Przestrzeń poniżej przewijaka producenci wykorzystują zwykle na stworzenie kilku podręcznych półek, na których przechowywać można to, co niezbędne: pieluszki, środki pielęgnacyjne oraz ciuszki. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie np. brak miejsca na komodę z przewijakiem. W późniejszym okresie bardzo często przewijak wolnostojący bywa wykorzystywany jako półeczki na książki lub zabawki.
Przewijak na komodę – praktyczne rozwiązanie
Regularnie wybieranym rozwiązaniem jest ponadto stosowanie specjalnych nakładek na komodę, które umożliwiają bezpieczne umiejscowienie na nich miękkiego, profilowanego przewijaka nablatowego. Ten sposób jest szczególnie chętnie wybierany przez rodziców nie tylko ze względu na wspomniane bezpieczeństwo i wygodę, ale także praktyczne wykorzystanie przestrzeni.
Przewijak dla dziecka umiejscowiony na komodzie pozwala na swobodny dostęp do szuflad mebla, w których schowamy kosmetyki, pieluchy i wszystkie inne, potrzebne akcesoria. Ponieważ wymiary przewijaka dla dziecka mają zwykle 50×70 cm, połowa blatu komody pozostaje wolna, więc miejsce to także z powodzeniem wykorzystać możemy na przechowywanie.
Jak dbać o przewijak dla niemowląt?
Gdy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj przewijaka, najbardziej odpowiadający naszym wymaganiom, warto pamiętać o jego właściwej „pielęgnacji”. Najłatwiejszym sposobem utrzymania przewijaka w czystości jest stosowanie pokrowca, który z łatwością zdejmiemy. To bardzo istotne, ponieważ obok ciuszków i pościeli, właśnie ten element powinien być prany równie często, nie tylko w przypadku widocznych zabrudzeń.
Możemy oczywiście wybrać także opcję bez pokrowca. Przewijaki dla niemowląt w zdecydowanej większości wykonane są z gąbki i ceraty. Ta druga stanowi skuteczną warstwę ochronną, należy jednak pamiętać, aby regularnie ją przemywać, a także odkażać odpowiednimi środkami. Pewnym minusem ceratowej powierzchni przewijaka może być mniejszy komfort odczuwany przez dziecko. W bezpośrednim kontakcie ze skórą cerata powoduje uczucie chłodu, dlatego bawełniany pokrowiec jest zdecydowanie częściej wybierany przez rodziców. Co więcej, kolekcje pościeli dla niemowląt bardzo często zawierają w komplecie także przewijak z pokrowcem, co pozwala na zachowanie jednolitości wzoru i spójności aranżacji.
Sprawdź również artykuł: Meble dla niemowląt – jakie wybrać?